By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support local journalism.
Wood and Kinsey lead Racers at Habersham County
Placeholder Image

Matthew Wood led the Dawsonville Racers swim team on June 13 at the Ruby Fulbright Aquatic Center in Habersham County.

Wood took first place in four events at the meet.

He competed in the 14 and under boys division and touched the wall first in the 100-yard freestyle, 100-yard intermediate, 50-yard backstroke, and the 50-yard butterfly.

Also on the boys side, 8 and under swimmer Elliot Kinsey placed well in the 25-yard free (fourth place), 25-yard backstroke (fourth place), and the 25-yard butterfly (second place).

Aidan Kudlas, in the 12 and under division, had an excellent meet with a first place in the 50-yard breaststroke, 100-yard intermediate (second place), 50-yard freestyle (third place), and 50-yard backstroke (seventh place).


Rounding out the boy's race:


Josiah Dixon (6 and under)

25-yard freestyle-11th place

25-yard backstroke-seventh place

 

Jacob Jones (10 and under)

25-yard freestyle-30th place

25-yard backstroke-14th place

25-yard butterfly-13th place

 

Avery Hurt (12 and under)

50-yard freestyle-23rd place

50-yard breast-13th place

50-yard back-23rd place

 

The Dawsonville boys team finished in ninth place overall with 221 points.

Wood picked up 80 of those points at the meet.

On the girl's side, Dawsonville was led by Isabelle Kinsey.

Kinsey picked up a first place in the 25-yard backstroke, third place in the 25-yard butterfly, second place
in the 25-yard freestyle, and a third place in the 100-yard intermediate.

 

Also placing for the girl's team:

 

Abbie Hilchie (10 and under)

50-yard freestyle-fifth place

25-yard freestyle-fifth place

25-yard breast-fourth place

25-yard back-eighth place

 

Jayden Dixon (6 and under)

25-yard freestyle-third place

25-yard backstroke-third place

25-yard breast-14th place

 

Carsyn Kudlas (8 and under)

25-yard free-sixth place

25-yard breast-12th place

25-yard back-10th place

 

Breanna Kudlas (10 and under)

25-yard free-seventh place

25-yard breast-fifth place

100-yard intermediate-eighth place

25-yard back-seventh place

 

Megan Dixon (12 and under)

50-yard free-17th place

50-yard breast-16th place

50-yard back-15th place

 

Martha Corinn Thompson (14 and under)

100-yard free-eighth place

100-yard IM-ninth place

50-yard back-11th place

50-yard butterfly-sixth place

The girl's finished in eighth place with a total of 273 team points.

 

COVID-19 NEWS