By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support local journalism.
Dawsonville Racers compete
Swimming pic
Assistant Coach and 12-year Racer veteran Brooke Dare, right, helps swimmer Abbie Hilchie with her diving technique. - photo by David Renner Dawson Community News

The Dawsonville Racer swim team competed at the District 7 swim meet at the Ruby Fulbright Aquatic Center in Clarkesville last week.

Coach Stephanie Morgan's team was very successful at the July 7 event, sending seven swimmers to the state Park and Recreation Meet in Tifton July 17-18.

Earning state berths with a first place finish were Elliott Kinsey (boys 7-8) in the 25-yard breaststroke with a time of 30.19 and the 25-yard backstroke, Brooke Dare (18 and under girls) in the 50-yard breaststroke with a time of 37.73, Isabelle Kinsey (10 and under girls) in the 25-yard backstroke with a winning time of 17.78 and Aidan Kudlas (12 and under boys) in the 100-yard IM with a time of 1:25.87.

Taking second place and qualifying for state were Carsyn Kudlas (girls 7-8) in the 25-yard freestyle, Aiden Kudlas (boys 12 and under) in the 50-yard breaststroke and Brooke Dare (18 and under girls) in the 50-yard backstroke.

The top two swimmers in each race qualify for the state competition.

Dawsonville had several swimmers compete at district, including:

7-8 girls:

Maddie Wiley (25-yard breaststroke)

Maddie Siuta (25-yard breaststroke and 25-yard backstroke)

Carsyn Kudlas (25-yard breaststroke)

Ella Clark (25-yard breaststroke and 25-yard backstroke)

Maddie Wiley (25-yard butterfly)

7-8 boys:

Elliot Kinsey (25-yard backstroke)

10 and under boys:

Payte Rucker (25-yard freestyle and 25-yard backstroke)

Jacob Jones (25-yard freestyle and 25-yard breaststroke)

10 and under girls:

Abbie Hilchie (50-yard freestyle and 25-yard breaststroke)

Breanna Kudlas (25-yard breaststroke and 100 IM)

Isabelle Kinsey (25-yard breaststroke)

12 and under girls:

Ella Siuta (50-yard freestyle and 50-yard breaststroke)

Addie Rucker (50-yard freestyle and 50-yard breaststroke)

Sydney Long (50-yard freestyle and 50-yard breaststroke)

12 and under boys:

Avery Hout (50-yard freestyle and 50-yard backstroke)

Logan Buytendorp (50-yard freestyle and 50-yard breaststroke)

14 and under girls:

Adrienne Hilchie (100 IM and 50-yard butterfly)

14 and under boys:

Logan Starr (100-yard freestyle and 50-yard freestyle)

18 and under boys:

Keylan Steffins (50-yard freestyle and 50-yard breaststroke).

 

Friends2Follow