By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support local journalism.
Lady Tigers win region track title
S-Track girls win region pic1
Rusty Chester qualified for sectionals in the 400 meter race last week with a time of 54.39. - photo by Amy French Dawson County News

Dawson County track had a history making week as the girls' team finished at the top of the region for the first time ever.

The boys' team also had their best ever finish at third overall during regionals.

The Tigers track teams faced off against East Hall, Banks, West Hall, Fannin, Franklin and Lumpkin counties last week as they hosted the regional meet April 20-21.

The closest the girls have come to this kind of finish was in 1982 when they were runner up. It is the first ever championship for the track program at DCHS.

"Collectively, the two groups put together the best season in the history of Dawson County track," said Head Coach Arron Haynes. "I could not be more proud of how these young men and women handled the pressure of not only trying to win the region, but to do so while doing all of the work involved in hosting the meet."

Three girls became champions in four individual events.

Marley Hamby was region champion in both the 1600 meter and the 3200 with times of 5 minutes 45.50 seconds and 12:37.59 respectively.
Faith Sinclair took the top spot in the 800 at 2:33.33.

In the 100 high hurdles, Sadie Hardesty was champion with a time of 17.66.

"This group of girls is a special group, led by a great group of seniors that we have been waiting for four years as this moment has built. It has been a lot of fun watching them develop into the athletes they are over the years and to now see them leading a fresh new group of faces to a region championship is a testament to their poise and maturity," Haynes said.

Abby Cotter qualified for the sectional meet in the 400 at 1:04.24.

Bailey Cotter qualified in the 800 at 2:37.75.

In the 3200 Melanie Rimawi will represent the Lady Tigers with a time of 12:56.67.

Camryn Geiger qualified in 300 hurdles at 52.65.

The girls 4 x 400 ‘A' and ‘B' teams both qualified with times of 4:29.83 and 4:43.54.

Dana Little qualified in pole vault at a height of 7 feet-6 inches.

Nicole Chumbley had a 15-1.25 long jump to make it to sectionals.

In the triple jump, Sydney McGinnis' 29-9.75 jump put her through.

Anna Lowe moved on in the shot put with a 34-2 throw as did Ashton Abbot in the discus with a 96-10 throw.

Last year's boys team was fourth in region, previously their best ever finish. This year's third place finish was led by Jacob Poston.

Poston had a new school record in the 800 at 1:50.97. He was region champion in the 800 and as well as in the 1600. He had a 1600 time of 4:36.91.

Duncan Kobor also became an individual region champion in the discus with a throw of 123-9.5.

Other team members who qualified for sectionals include Rusty Chester in the 400 at 54.39, Garrett Carlisle in the 800 at 2:15.53, Christopher Shelp in the 1600 at 4:50.28 and in the 3200 at 10:40.34, Rustin Howell in the 110 hurdles at 18.66 and Wyatt Smith in pole vault at 10.

The boys 4 x 400 ‘A' team also qualified at 3:42.97.

This coming weekend, the teams will travel to state sectionals at Southeast Bulloch High School in Brooklet to try and move to the final round of state competition.

"This weekend is all about qualifying as there are no team points or medals to be won, just advancing to the next week. Each event will be made up of 16 athletes with the top eight moving on to Albany for the girls and Jefferson for the boys," Haynes said.