By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support local journalism.
Dawson County athletes to take part in finals
Placeholder Image

Saturday was an eventful day in Dawson County High School track history.

After competing at the sectionals meet, Head Coach Arron Haynes' team will send 11 athletes to the state track finals. The meet was hosted by East Jackson High School and was composed of teams from regions 1, 3, 7 and 8.

Dawson County competes in Region 7-AAA.

"I believe this may be the most state qualifiers as a program we have ever had. I cannot say enough about how hard our kids worked with most of them ending the day with personal records," Haynes said.

The girls track team will run this tomorrow through Saturday at Hugh Mills Stadium in Albany.

Qualifying for state for the Lady Tigers was Savannah Haberkam in the shot put and discus.

Haberkam finished in second place in both events.

In the shot put she threw a distance of 35'1.5" setting a new school record.

Haberkam then threw 104'0" in the discus.

The senior finished behind Jhalexious Chandler, East Jackson, in both events.

Also headed to state for the Lady Tigers is Katelynn Simpson in the 100 high hurdles (16.98) and 300 low hurdles (49.99).

Simpson finished in seventh place in both events.

Bailey Cotter in the 800-meters with a fifth place finish and a time of 2:35.29.

Cotter will also be an alternate in the 1,600-meters.

Alternates finish in ninth or 10th in each event and are available if one of the top eight is injured.

In the 3,200-meters Cassidy Lecours came in eighth place with a time of 13:35.78.

The 4x400 relay team of Ansley Costley, Nicole Chumbley, Sydney McGinnis and Simpson came in eighth place with a time of 4:29.03.

Other team members who will serve as alternates are Sadie Hardesty in the 100 hurdles and Melanie Rimawi in the 1,600-meters.

Also competing in the finals were Camryn Geiger in the 200-meters and Costley in the 400-meters.

On the boys' side, Jacob Poston will travel to Jefferson with a third place finish in the 1,600-meters and an eighth place finish in the 800-meters.

In the 1,600-meters, Poston posted a time of 4:36.27 and a time of 2:05.61 in the 800-meters.
Rhys Adams picked up a third place finish in the pole vault with a leap of 12'0."

Adams also competed in the 4x400 relay team that came in 10th place.

Freshman Christopher Shelp qualified for state in the 1,600-meters with an eighth place time of 4:54.44.

Shelp will also be an alternate in the 3,200-meters.

Cole Smith will go to state in the discus.

Smith threw a distance of 120'4" to finish in sixth place. Smith also competed in the shot put.

The 4x400 relay team of Rhys Adams, Rusty Chester, Drew Albert and Jacob Poston came in 10th place.

"I am very proud of our program as a whole," Haynes said. "I would also like to say how hard my assistants have worked to get our kids ready and prepared for the many different events.

"Coach Dale Auten, Tonya Porter, Roberts and Charles Beusse do an outstanding job preparing our athletes."

 

COVID-19 NEWS